Witamy na Dolnym Śląsku, w Krainie Mlekiem i Miodem Płynącej

Witamy na Dolnym Śląsku, w Krainie Mlekiem i Miodem Płynącej. Nazywamy ją tak nie bez powodu. A powód ten poznacie i zrozumiecie w pełni dopiero podczas wędrówki po tej przepięknej piastowskiej ziemi.

Dolny Śląsk Kraina mlekiem i miodem płynąca - logo

Gdy wybierzecie się razem z nami na związany z mleczarstwem i pszczelarstwem szlak tematyczny przemierzycie wiele kilometrów dolnośląskich dróg, ścieżek i ścieżynek. Odwiedzicie miejsca znane, mało znane lub nieznane, ale zawsze ciekawe. Poprzez dolnośląskie góry i doliny poprowadzi was zapach letnich kwiatów, skoszonego siana i plastrów miodu. Kierujcie się też brzęczeniem pszczół w dzikich malinach, idźcie w stronę porykującego w oddali przed wieczornym udojem stada krów.  Wtedy zobaczycie po drodze tętniące pracą warsztaty i spokojne, wiejskie gospodarstwa.  Spróbujecie świeżego mleka, pachnących serów, wirowanego przed chwilą miodu i wszelkich innych przysmaków pochodzących od krowy, kozy i pszczoły. Gościnni gospodarze opowiedzą Wam o sekretach swojego rzemiosła. Pokażą i nauczą, że miód miodowi nierówny, że rodzajów sera jest więcej, niż wszystkich kolorów dolnośląskiego lata, a nic latem nie gasi pragnienia lepiej, niż zimne mleko na ławce pod lipą rozdzwonioną pszczelim chórem…

Do domu zabierzecie nie tylko wrażenia z wędrówki, ale też tradycyjne wyroby i produkty lokalnych rzemieślników, pszczelarzy i serowarów.  Wrócicie zapewne nieco zmęczeni, ale szczęśliwi, bo posmakowaliście osobiście darów natury Krainy Mlekiem i Miodem Płynącej i widzieliście na własne oczy jej niekłamaną urodę.

W podróży po naszym szlaku tematycznym pomoże Wam mapa umieszczona na niniejszej stronie. Posługując się nią wypatrujcie obiektów oznaczonych w widocznym miejscu tabliczką z logo szlaku.  Jednocześnie rekomendujemy skontaktowanie się z miejscami, które chcemy odwiedzić, aby zawsze być mile oczekiwanym gościem. Niektóre z punktów mogą być dostępne wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty, ale ich wyroby możemy zakupić lokalnie.

Kraina Mlekiem i Miodem Płynąca pełna jest nieodkrytych jeszcze tajemnic. Także i Wy z pewnością znajdziecie tu wiele inspiracji. A jeśli poszukacie szczególnie uważnie natraficie na specjalnie dla Was umieszczone skrytki Geocaching zawierające … Nie, tego nie zdradzimy. W ich odnalezieniu pomogą Wam starzy znajomi, bez których wielu z nas nie potrafi już się obejść: smartfon i nawigacja samochodowa.  Szczegóły już wkrótce!

Zapraszamy więc wszystkich do aktywnego spędzania wolnego czasu i poznawania naszej szczęśliwej Arkadii. Jednak poszukując Krainy Mlekiem i Miodem Płynącej, nie zapominajmy o sentencji Nicolasa Chamforta: „Szczęście nie jest rzeczą łatwą. Trudno je znaleźć w sobie, ale nie sposób gdzie indziej”. Do zobaczenia na Dolnym Śląsku!

Naszym zdaniem warto odwiedzić:                                                                                                        mapa

1)         Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” w Bolesławcu

2)         Przemków:

…………Pasieka „Młynowo” Elżbieta i Roman Śmieszkowie

…………Pasieka „Maja” – Stanisław Rekut

3)         Malinowa Zagroda – Wysoka koło Przemkowa – Mariusz Purgał

4)         Gospodarstwo Rolne Hodowla Kóz – Urszula i Paweł Chudzińscy

5)         Spółdzielnia Mleczarska DEMI

6)         PRZEDSIĘBIORSTWO FARMERSKIE SERY ŚLUBOWSKIE – Igor Pietrzyk

7)         EKO-PASIEKA – Wacław Ratyński – Kuźnica Czeszycka

8)         Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Międzybórz

9)         Piernikowe Cuda – Oleśnica

10)       OŚRODEK HODOWLI ZARODOWEJ PRZERZECZYN ZDRÓJ Sp. z o.o. – Gilów

11)       Pasieka „Rosa” Monika Cebula – Gorzanów

12)       Pasieka Piotr i Magdalena Kopacz – Wambierzyce

13)       Gospodarstwo ekologiczne „Zielone Marzenie” –  Małgorzata Bliskowska

14)       Ekologiczne Gospodarstwo Agroturystyczne Wańczykówka – Lucyna i Sylwester Wańczyk

15)       Spółdzielnia Mleczarska KaMOS – Kamienna Góra

16)       Sudeckie Stowarzyszenie Ekorozwoju Green Gate – Akademia Zrównoważonego Rozwoju – Pasieka Dydaktyczna

17)       Stolarstwo-Tartacznictwo RYSZARD SUŁKOWSKI  – BOLKÓW

18)       Słodka Chatka – wyrób pierników okolicznościowych – Dorota i Marcin Goetz – Trzcińsko

19)       Bożena i Daniel Sokołowscy – Gospodarstwo Ekologiczne „Kozia Łąka” – Łomnica k. Jeleniej Góry

20)       Pasieka ekologiczna – Klemens Koper – Sosnówka

21)       Pasieka Rodzinna w Górach – Izerska Barć – Karol i Andrzej Wilk – Orłowice

 

Projekt dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego