16) Sudeckie Stowarzyszenie Ekorozwoju Green Gate Akademia Zrównoważonego Rozwoju Pasieka Dydaktyczna

Green Gate to organizacja zaangażowana w działalność edukacyjną służącą ochronie przyrody, bioróżnorodności i rozwojowi społeczności lokalnych.

Jednym ze sztandarowych projektów stowarzyszenia jest budowana właśnie w Szarocinie, na przepięknej górskiej łące, Akademia Zrównoważonego Rozwoju  – przyjaznego naturze i ludziom miejsca, gdzie każdy mógł będzie zwolnić tempo swego codziennego życia, odpocząć od zgiełku i wsłuchać się w rytm natury. To unikalne centrum szkoleniowo – warsztatowe służyć będzie dalszemu rozszerzeniu i pogłębieniu prowadzonej już od 2011r. działalności edukacyjnej dla dzieci i dorosłych.

Organizacja stosuje dla celów edukacyjnych bardzo różnorodne, innowacyjne i pionierskie u nas i na świecie metody: edukację przygodową, pedagogikę przeżyć i inne atrakcyjne metody. Prowadzi się tu „nauczanie na polanie” –  na 4 hektarach niezapomnianie kwiecistych  górskich łąk –  ukazując  zarówno  dzieciom, jak i dorosłym świat godny ujrzenia i zadziwienia.

Jednym z unikalnych narzędzi edukacyjnych jest położona najwyżej w Polsce pasieka dydaktyczna i ścieżka edukacyjna z nasadzeniami roślin miododajnych. W urzekającej scenerii Sudetów Środkowych, z dala od ruchliwych dróg, ośrodków miejskich, zakładów przemysłowych i zgiełku można bezpiecznie zajrzeć do specjalnej konstrukcji, malowanych przez dzieci w żywe barwy uli i podglądać życie pszczół całkowicie „na żywo”, w ich naturalnym otoczeniu. Prowadzone są ciekawe, nieszablonowe zajęcia ekologiczne z pszczelą tematyką w roli głównej. Można obserwować wirowanie, czyli pozyskiwanie miodu, zrozumieć rolę pszczół w ekosystemie i spróbować miodowych przysmaków. Miód tutejszy jest absolutnie wyjątkowy. Pozyskiwany z ekologicznie czystych łąk i lasów sudeckich, w okolicy słynącej z nieskażonego przemysłem czy opryskami rolniczymi środowiska. Miód jest biologicznie aktywny, zawiera pyłek i propolis – nic nie jest z niego zabierane, ani nic nie jest do niego dodawane. Jego smak jest różny, zależy od tego, co pszczoły znalazły na łące i w lesie: smakuje głogiem, maliną, mniszkiem i poziomkami. Niestety, nie jest na sprzedaż – można jednak spróbować go podczas zajęć warsztatowych, na które Sudeckie Stowarzyszenie Ekorozwoju Green Gate serdecznie zaprasza!

Sudeckie Stowarzyszenie Ekorozwoju Green Gate

Akademia Zrównoważonego Rozwoju

Pasieka Dydaktyczna

Szarocin 2

58-400 Kamienna Góra

tel: 799 129 908

www.greengate.org.pl

e-mail: info@greengate.org.pl