1) Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” w Bolesławcu

W „Krainie Mlekiem i Miodem Płynącej” potrzebujemy naczyń, abyśmy mogli wygodnie i praktycznie korzystać z darów natury. W Bolesławcu znajdziemy naczynia niezwykłe: słynną w całym świecie, ręcznie formowaną i zdobioną, unikalną bolesławiecką ceramikę stempelkową.

Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” należą do najstarszych przedsiębiorstw w regionie i mają długą tradycję i historię. Przedsiębiorstwo to jest spadkobiercą słynnych, działających już w XVII w. manufaktur wytwarzających brzuchate i uszate, bogato zdobione białą glinką dzbany i garnce.

W 1753 r. w Bolesławcu powstał Wielki Garniec autorstwa Johanna Gottlieba Joppego. Mierzące ponad 2 m wysokości i mające 2000 litrów pojemności naczynie uznano za największe na świecie. Garniec stał się tak szeroko znany i popularny, że powstała o nim…  książka, a nawet podobno sztuka teatralna!

Jednakże tradycje garncarskie Bolesławca maja dużo starsze korzenie. Ceramika bolesławiecka wytwarzana jest od wieków z naturalnych glin kamionkowych, których pokłady znajdują się w dorzeczu Bobru i Kwisy.  Już w siódmym wieku naszej ery technika stempelkowa, jako sposób zdobienia ceramiki, pojawiła się w tutejszej manufakturze . Dominującym kolorem stał się używany po dziś dzień kolor kobaltowy, czyli niebieski. Stosowane wzory to  rybie łuski, kółka, listki, czy łezkowate kształty kropek.

Cały proces powstawania ceramiki niewiele się tu zmienił od wieków. Naczynia wytwarza się tu ręcznie. Najpierw wyrabia  się masę, która jest  mieszanką gliny i wody, a następnie przelewa się ją do gipsowych form. Potem do dzbanków i kubeczków doklejać już można uszy. Następnie wyroby oczyszcza się i wypala. Wypalanie odbywa się w temperaturze 800 stopni Celsjusza. Wszystko po to, aby ceramika zmieniła barwę i stała się twardsza.  W tym procesie kolor wyrobów zmienia się z szarego na różowy. Tak powstały produkt nazywany jest biskwitem. Teraz wyrób jest gotowy do zdobienia. Odbywa się ono za pomocą stempelków  z gumy lub gąbki. Do każdego koloru używany jest osobny stempelek. Dodatkowe zdobienia wykonywane są pędzelkiem. Kiedy dzbanek, kubek, czy talerz jest już udekorowany,  pora na jego szkliwienie, po czym na ponowne wypalenie, w jeszcze wyższej niż poprzednio temperaturze. Tak przygotowany produkt – oryginalnie, ręcznie i tradycyjnie ozdobiony techniką stempelkową – jest gotowy do użytku. Miód i mleko z bolesławieckich kubków smakują wybornie. Zupełnie tak, jak przed wiekami!

Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” w Bolesławcu

ul. Kościuszki 11

59-700 Bolesławiec

 

www.ceramicboleslawiec.com.pl

e-mail sekretariat:  bol_cer@e.pl

tel:  75 7323651-53