„Skarby wojny albo wojna o skarby”

Wojny, rewolucje, konflikty i wszelkie inne zawirowania historyczne zawsze przynosiły ze sobą niepewność jutra, cierpienia i ogromne straty, także materialne. Nielicznym zaś pozwalały bogacić się błyskawicznie i na niespotykaną w czasie pokoju skalę. Dolny Śląsk był w przeszłości areną przeróżnych walk i konfliktów. Jednak na przeważającym jego obszarze zniszczenia – w porównaniu z innymi obszarami Europy – były stosunkowo niewielkie. Szczególnie stwierdzenie to dotyczy czasów II wojny światowej. Ziemie dolnośląskie stanowiły wtedy zaplecze techniczne, strategiczne i organizacyjne III Rzeszy. Liczne fabryki zbrojeniowe, z ich podziemnymi korytarzami, niedostępne w leśnych ostępach ruiny średniowiecznych zamków, lochy i tajemne komnaty pałaców oraz górskie tunele kolejowe stanowiły idealne miejsca do ukrycia rabowanych w wojennej zawierusze skarbów. Przez lata miejsca te obrastały legendami – prawdziwymi i namacalnymi w opinii niektórych, jak granit podziemnych korytarzy. Historie te drążyły latami wyobraźnię, jak kapiąca nieustannie z sufitów zamkowych kazamatów woda. Podania o Złotym Pociągu, Bursztynowej Komnacie i Zaginionym Złocie Hitlera stały się częścią lokalnego folkloru.  Wielu poszukiwaczy zbłądziło w bladym świetle latarek na manowce historii, zamiast brzęku monet słysząc tylko chichot licha, które nigdy nie śpi i spać innym nie daje, podsuwając wizje starych map i zapomnianych szkiców.

Zapraszamy na dolnośląski szlak Skarby wojny, albo wojna o skarby. Walczyć jednak będziemy tylko – aż – z własną, często podszytą niepokojem wyobraźnią i trudami wędrówki, wiedzeni pokusą, aby zajrzeć we wszelkie zakamarki, zetrzeć pajęczyny, zdmuchnąć kurz ze starych skrzyń i wreszcie odnaleźć cel naszej wędrówki – skarby zazdrośnie ukryte przed nami przed dziesiątkami lat.

mapa

  1. Zamek Czocha
  2. Proszówka, Zamek Gryf
  3. Świeradów Zdrój, Sępia Góra
  4. Zakręt śmierci, Szklarska Poręba
  5. Góra Sobiesz Piechowice
  6. Przesieka
  7. Góra Grabowiec, Sosnówka
  8. Karpacz, Biały Jar
  9. Kamienna Góra
  10. Krzeszów
  11. Mieroszów (Friedland in Niederschlesien)
  12. Wałbrzych, Mauzoleum Totenburg (Schlesier-Ehrenmal)
  13. Zamek Grodno
  14. Góry Sowie – Kompleks Riese
  15. Ludwikowice Kłodzkie (Ludwigsdorf)
  16. Sichów koło Jawora

Projekt „Skarby wojny albo wojna o skarby” zrealizowany przez Stowarzyszenie Dziewięćsił, dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.