Wojny, rewolucje, konflikty i wszelkie inne zawirowania historyczne zawsze przynosiły ze sobą niepewność jutra, cierpienia i ogromne straty, także materialne. Nielicznym zaś pozwalały bogacić się błyskawicznie i na niespotykaną w czasie pokoju skalę. Dolny Śląsk był w przeszłości areną przeróżnych walk i konfliktów. Jednak na przeważającym jego obszarze zniszczenia – w porównaniu z innymi obszarami Europy – były stosunkowo niewielkie. Szczególnie stwierdzenie to dotyczy czasów II wojny światowej. Ziemie dolnośląskie stanowiły wtedy zaplecze techniczne, strategiczne i organizacyjne III Rzeszy. Liczne fabryki zbrojeniowe, z ich podziemnymi korytarzami, niedostępne w leśnych ostępach ruiny średniowiecznych zamków, lochy i tajemne komnaty pałaców oraz górskie tunele kolejowe stanowiły idealne miejsca do ukrycia rabowanych w wojennej zawierusze skarbów. Przez lata miejsca te obrastały legendami – prawdziwymi i namacalnymi w opinii niektórych, jak granit podziemnych korytarzy. Historie te drążyły latami wyobraźnię, jak kapiąca nieustannie z sufitów zamkowych kazamatów woda. Podania o Złotym Pociągu, Bursztynowej Komnacie i Zaginionym Złocie Hitlera stały się częścią lokalnego folkloru. Wielu poszukiwaczy zbłądziło w bladym świetle latarek na manowce historii, zamiast brzęku monet słysząc tylko chichot licha, które nigdy nie śpi i spać innym nie daje, podsuwając wizje starych map i zapomnianych szkiców.
Zapraszamy na dolnośląski szlak Skarby wojny, albo wojna o skarby. Walczyć jednak będziemy tylko – aż – z własną, często podszytą niepokojem wyobraźnią i trudami wędrówki, wiedzeni pokusą, aby zajrzeć we wszelkie zakamarki, zetrzeć pajęczyny, zdmuchnąć kurz ze starych skrzyń i wreszcie odnaleźć cel naszej wędrówki – skarby zazdrośnie ukryte przed nami przed dziesiątkami lat.
- Zamek Czocha
- Proszówka, Zamek Gryf
- Świeradów Zdrój, Sępia Góra
- Zakręt śmierci, Szklarska Poręba
- Góra Sobiesz Piechowice
- Przesieka
- Góra Grabowiec, Sosnówka
- Karpacz, Biały Jar
- Kamienna Góra
- Krzeszów
- Mieroszów (Friedland in Niederschlesien)
- Wałbrzych, Mauzoleum Totenburg (Schlesier-Ehrenmal)
- Zamek Grodno
- Góry Sowie – Kompleks Riese
- Ludwikowice Kłodzkie (Ludwigsdorf)
- Sichów koło Jawora
Projekt „Skarby wojny albo wojna o skarby” zrealizowany przez Stowarzyszenie Dziewięćsił, dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.